top of page
baner2019r_edited.jpg
LOGO RMP NOWE.png
baner2019r_edited.jpg

ROCK/METAL PROGRESYWNY

RMP

baner2019r_edited.jpg
SPOTIFY.jpg

Znajdź naszą grupę na: 

Dużo dobrej muzyki z płyt mających premierę w STYCZNIU 2022 znajdziecie na naszej playliście na SPOTIFY. Wystarczy klinkąć w link obok (obrazek) i ewentualnie zalogować się poprzez Facebooka.

10 NAJLEPSZYCH PŁYT 2021.jpg

THE ADEKAEM  z płytą THE GREAT LIE spotkało największe wyróżnienie, ta nagrana przez naszych grupowych przyjaciół, długo oczekiwana płyta z czerwca 2021 podbiła nasze serca i okazała się numerem 1. Zawiera ona bardzo zróżnicowaną muzykę, niebagatelną, nieoczywistą - i to zapewne jest siła tego albumu, niepodobnego do innych. Na kolejnych pozycjach mamy kilka płyt spod znaku mocnego uderzenia, to efekt naszych preferencji, niewątpliwie też efekt "kuźni" 

Altesia - Cassandra's Prophecy

Moje dzisiejsze 20minut jest totalną improwizacją jeśli chodzi o formę - bez banerka oraz większych szczegółów i twórczej otoczki, które pragnęłam przytoczyć w bardziej komfortowych warunkach. Utknęłam w pracy i musi mi wystarczyć telefon, więc albo tu i teraz, albo przed północą. Zgodnie z moim wcześniejszym planem będzie co ma być, czyli Altesia. Mocny, rozbudowany utwór przechodzący z ballady w ciężkie, mocne brzmienia, urozmaicone smyczkami, nostalgicznymi riffami i mocnymi klawiszami. Utwór zamykający premierową płytę sprzed dwóch lat. Będzie proroctwo Kasandy i puszka Pandory. Czas i okoliczności niestety wpasowały się idealnie. Pozostaje nadzieja...

Agata

altesia cassandrajpg.jpg

Lamagaia - Lamagaius
Mieszkający w Göteborgu Szwedzi z Lamagaia nagrali dwa albumy (2017 i 2019 rok) pełne nowoczesnych dźwięków kosmicznych/kraut/drone-psych. „Lamagaius” z 28-minutową mantrową kompozycją jest singlem wydanym na początku kariery na kasecie i LP w niewielkim nakładzie, długo oczekiwanym przez kolekcjonerów na zremasterowanie i ponowne wydanie - co nastąpiło w roku 2017. Głębia kosmicznego doświadczenia z porywającymi syntezatorami i okazjonalnymi sprzężeniami, i ... rytm, który pozostaje niezmienny przez cały czas trwania utworu. W miarę rozwoju utworu pojawiają się lekkie zmiany w dynamice i instrumentacji, bez wływu na niezwykłą spójność. Całość jest bardzo ciekawym i satysfakcjonującym doznaniem.

Włodek

Lamagaia - Lamagaius.jpg
naszywka.png

Po walce do samego końca na najwyższym stopniu podium klasyfiakcji polskich płyt roku znalazły się aż trzy albumy ! Amarok - Hero, Michał Łapaj - Are You There, The Adekaem - The Great Lie. Końcową klasyfikację przedstawia załączona grafika. Wielkie brawa należą się jednak wszystkim zespołom i artystom. Tym bardziej, że w decydowanej większości są oni obecni w naszej grupie. Gorąco gratulujemy i dziękujemy za piękną muzykę !

płyty polskie 2021.jpg

PREMIERA TYGODNIA W GRUPIE RMP

Persefone - Metanoia (premiera: 4 lutego 2022, Napalm Records)
Nową płytę 6-osobowej formacji z księstwa na francusko-hiszpańskim pograniczu z Andorry wypuściła austraicka forma Napalm Records, za miks dpowiadał David Castillo (Leprous, Soen, Opeth), za mastering - Tony Lindgren (Enslaved, Ihsahn, Sepultura), wszystko zaś odbyło się w szwedzkim studiu Fascination Street. W utworze tytułowym z płyty zaśpiewał gościnnie Einar Solberg, wokalista norweskiego Leprous, gość, który w wywiadzie dla "Rolling Stone"powiedział:
"Uważam, że duża część dzisiejszej sceny progresywnej rozwija się powoli. Niewiele się na niej dzieje. Wszyscy kopiują te same wzory. Metal progresywny, czy w ogóle metal są na maksa skondensowane. Nie ma miejsca na oddech. Nie ma miejsca, by przez chwilę NIE grać. Każdy musi się cały czas popisywać. Myślę, że rock progresywny i metal powinny się uczyć od rocka alternatywnego, a może nawet jazzu. Dźwięki, których nie zagrasz mogą mieć równie duże znaczenie, jak te, które zagrasz, bo wtedy uderzą z większą siłą".
Ponieważ gość bierze udział w projekcie Persefone, to już ten fakt wzbudza zainteresowanie. I jest naprawdę dobrze! Tu posłużę się kolejnym cytatem:
"Persefone podniosło swoje wyzwanie do granic muzycznych i kreatywności na inny poziom i wyprodukowało kolejny album pełen witalności i głębi. Dzięki zapierającej dech w piersiach kombinacji technicznej złożoności z intensywnymi i emocjonalnymi pejzażami dźwiękowymi, zespołowi ponownie udało się stworzyć fascynujące, wciągające wrażenia. Dzięki „Metanoia” Persefone może prześcignąć nawet samych siebie". (sonicperspectives-com)
Słuchajmy (link w komentarzach, całość również w Spotify), płyta została wybrana przez nas na płytę tygodnia z grona naprawdę mocnych konkurentów, a miniony tydzień może zostać zapamiętany na długo, żeby wymienić tylko: Silent Skies - Nectar, Temple of Switches - Four, Electric Mud - The Inner World Outside, Obsidian Sea - Pathos, Nordic Giants - Symbiosis. Włodek

swatch-geometryczna-szarość_edited_edite

Wśród nowości jest świetny King Buffalo, już pocelebrowany, ale mamy także nowego naszego rodzimego Weedpeckera (fuj jaka nazwa). W roku 2018 mieliśmy docenianą u nas płytę "Weedpecker III", i oto kolejny krążek zatytułowany "IV: The Stream of Forgotten Thoughts" potwierdzający klasę tego psychodeliczno stonerowego bandu z Warszawy.

Włodek

Weedpecker_IV_Cover_500.jpg

Peter Hammill urodził się 5 listopada 1948 roku w Ealing w Londynie w Anglii. Pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny, dorastał w objęciach nauk jezuickich, elementu, który nadal wpływa jego pisanie piosenek przez całą karierę, odbył także studia filozofii i sztuki, interesował się mocno fantastyką. Jest kompozytorem, piosenkarzem i autorem tekstów, członkiem-założycielem (obok Chrisa Judge'a Smitha) progresywnej grupy rockowej Van der Graaf Generator. Gra również na gitarze i pianinie, śpiewa oraz działa jako producent płyt dla własnych nagrań, a czasem dla innych artystów. Od 1978 jest żonaty z Hilary. Jego trzy córki, Holly, Beatrice i Phoebe, to klasyczne śpiewaczki chóralne. Holly i Beatrice pojawiły się na kilku jego płytach. Piosenki przeznaczone dla VdGG trafiły na jego solowe albumy. Niektóre z nich współtworzą wszyscy członkowie Van der Graaf Generator.  Ma na koncie ponad 40 albumów solowych. Prowadzi własną wytwórnię płytową, pisze, tworzy i nagrywa w domowym studiu. Jego oddani fani uważają go za „geniusza muzycznego”.

Włodek

WYDARZENIE!

Czy słuchał już ktoś nowej płyty "The Puzzle", autor to szalony Devin Townsend i jego dźwięki z kosmosu
Howard  
Nie są łatwe te puzzle do poskładania, ale jest to jedna z lepszych płyt jakie ostatnio słyszałem 
Włodek


 

#premieryluty2022
No i proszę - nowy utwór od Amorphis. Płyta zapowiada się świetnie. Panowie jak zwykle w swoim stylu, (nie zaczęli grać trip-hopu 🙂 ) ale czyż nie tego od nich oczekujemy? Chyba dziś wieczorem poleci jakiś starszy album - nabrałem ochoty.

Piotr

davin puzzle.jpg
amorphis.jpg
Hammill.jpg

Oto przedsmak nadchodzącego debiutu grupy WAIT (We Are in Transit), w skład której wchodzą m.in. basista Exist, Alex Weber, oraz Max Phelps zasilający niegdyś skład Cynic. Zespół wprawdzie wydał EPkę w 2019 roku, ale pełnię brzmienia planują zaprezentować dopiero w lutym.

Agata

wait the end of noise.jpg

I kolejna niedawna premiera, która zrobiła na mnie wrażenie - Swallow The Sun i album "Moonflowers". Juha Raivio jest moim zdaniem z płyty na płytę lepszy jako kompozytor. Płyta jest różnorodna, ciężka, melodyjna, czasem nostalgiczna, ale czuć tu mega profesjonalizm w każdym calu. Ten utwór to jeden z moich faworytów z albumu. Zaśpiewała w nim gościnnie Cammie Gilbert z Oceans of Slumber, którą bardzo lubię. To jej klimaty więc pasuje tutaj jak nikt inny.

Piotr

Swallow-The-Sun-Moonflowers.jpg

MUZYCZNY ROK PIOTRA Z.

GOJIRA - FORTITUDE, premiera 30.04.2021, płyta miesiąca kwietnia w grupie RMP.
Płyta, która musiała znaleźć się w moim rocznym podsumowaniu, chociaż w mojej opinii to nie jest najlepsza płyta zespołu. Jest jednak najbardziej przystępna. Tak jakby Joe Duplantier i reszta stwierdzili - "OK, pokazaliśmy już, że umiemy przyłomotać, jak mało kto na świecie, a teraz zadbajmy o to, żeby nasz przekaz trafił do jak najszerszej grupy słuchaczy". Bo i owszem na płycie ciekawe klimaty znajdą dla siebie i fani Sepultury z okresu "Roots" i core'a i prog czy post-metalu. Oczywiście ci, którzy znają twórczość Gojiry też nie powinni tej płyty pominąć. Pomimo pewnego złagodzenia przekazu muzycznego, album broni się kompozycjami oraz "szorstkim" brzmieniem. Produkcja przypomina mi bardzo wyżej wspomniany "Roots" albo albumy Baroness, co powoduje, że odbieram ten album jako bardzo organiczny, żyjący, czasem wręcz czuć, że te utwory są uwalane w błocie. Myślę, że taki też był zamysł zespołu.

Piotr

gojira_-_fortitude.jpg
iran poster.jpg

MUZYKA Z JEDNEGO KRAJU: IRAN

W muzyce z jednego kraju, kraj o bogatej historii i kulturze, gdzie muzyka rockowa jest oficjalnie zakazana, zresztą nie tylko muzyka. A jednak działają w nim dziesiątki dobrych wykonawców. IRAN. Krzysztof
Płyta ATRAVAN "The Grey Line" jest do kupienia bez problemu w naszym kraju.
Ma ją w swoim katalogu Prog Metal Rock Promotion. Wojtek
Dziś dzień "odkrywców" i "szperaczy", do dzieła! FARZAD GOLPAYEGANI to prawdziwy wirtuoz urodzony w Teheranie. Ma na koncie 8 albumów numerowanych kolejnymi liczbami. Gra na gitarach 7-strunowych, akustycznych, basowych oraz na klawiszach i perkusji. Włodek

atravan-thegreyline.jpg
Farzad Golpayegani.jpg

NASZ LIVE / KONCERTOWA NIEDZIELA

Hypno5e - A Distant Dark Source Experience
Genialni Francuzi odegrali tu w całości swój ostatni rewelacyjny album - A Distant Dark Source sprzed dwóch lat. Zresztą płyta ta dokładnie dwa lata temu była u nas na listopadowym pudle więc jest kolejny powód aby właśnie ten występ obejrzeć.
Jak jest grane – każdy sprawdzi sam. Moim zdaniem absolutny mus.

Maciek

png-clipart-live-text-live-on-air-sign-m
teraz polska m plakat MAJ2.jpg

Maciej Sochoń, czyli Seasonal. Muzykę, którą tworzy trudno jest sklasyfikować gatunkowo, na pewno jest to twórczość melancholijna i balansuje na granicy rocka progresywnego, ambientu jak również folku czy indie rocka.  
Maciej jest autorem tekstów, swoją muzykę tworzy sam od A do Z.

Aneta

Seasonal.jpg

Wyciszający, piękny utwór (wiersz P.Bilińskiego) w wykonaniu Joasi Joanna M. Vorbrodt. Małgorzta

King Crimson - Islands (1971)

W dzisiejszym Kanonie Rocka kolejny album mojej ukochanej grupy King Crimson.  Tym razem zajmę się czwartym albumem zatytułowanym Islands. Płyta ukazała się na rynku w 1971 roku. Jak zwykle w początkowych latach działalności grupy znowu w nowym składzie. Tym razem obok Roberta Frippa gitara, Mela Collinsa saksofony, flet do King Crimson dołączyli Boz Burell śpiew, bas oraz Ian Wallece perkusja. Oczywiście był również obecny nadworny tekściarz Peter Sinfield. W nagraniach wzięli udział również muzycy sesyjny znani z poprzedniego albumu Keith Tippett fortepian, Robin Miller obłój, Mark Charig Kornet, Harry Miller bas. Świetnym ruchem było zaangażowanie Pauliny Lucas ( znakomity sopran w Formentera Lady). Wszystkie utwory na płycie skomponował duet Fripp muzyka, Sinfield teksty. Pierwsza strona albumu zawiera trzy utwory Formentera Lady, Sailor's Tale i The Letters. Jest to znakomite jazz rockowe granie z dużą ilością improwizacji (saksofon, gitara). Na drugą stronę złożyły się Ladies Of The Road,  Prelude Song Of The Gulls  i tytułowy Islands. Ladies Of The Road to najbardziej rockowy utwór na płycie z fajnym grą na saksofonie Collinsa. Spokojny Prelude...to piękny instrumentalny utwór, w takt muzyki klasycznej (bardzo lubię klimat tego dzieła). Dla mnie cudo. Album kończy tytułowy, spokojny Islands będący  pięknym zwieńczeniem tego doskonałego albumu. Pierwszy raz usłyszałem Islands w 1981 roku kiedy to w czasie pierwszego wypadu za żelazną kurtynę przywiozłem  całą  ówczesną winylową  dyskografię grupy. Od pierwszego przesłuchania album ten bardzo przypadł mi do gustu i zawsze  słuchając jej zróżnicowanych utworów mam wrażenie, że tworzą one spójną, zwartą całość. W swojej kolekcji posiadam dwa egzemplarze tej płyty. Prezentowany na zdjęciu egzemplarz wydany z okazji  40 lecia wydania płyty. Drugi to europejska wersja mini lp.  Absolutny mus.

Artur

kanon yugo.jpg
KANON WKLEJKA.jpg
Joanna Vorbrodt.jpg

Sweet Noise - "The Triptic" - to bardzo dobry album, gdzie zespół połączył ciężar gitarowego brzmienia, elektronikę oraz trochę afrykańskich klimatów plemiennych a nawet reagge. Trochę ich brakuje na polskiej scenie bo moim zdaniem nikt nie gra teraz u nas w podobny sposób (mam na myśli to, że nie nagrywają już nic nowego bo jako zespół chyba istnieją i grają live).

Piotr

sweet noise.jpg

Amerykański zespół HERD OF INSTINCT zaliczany jest wprawdzie bardziej do progresywnej odmiany rocka niż jazzu, ale słuchając stworzonej przez niego muzyki stwierdziłem, że bezwzględnie kwalifikuje się żeby Wam go przypomnieć, bądź przedstawić w tym cyklu. HERD OF INSTINCT założyli gitarzysta Mark Cook oraz perkusista Jason Spradlin. Tym trzecim tworzącym fundament został gitarzysta Mike Davison. 
W 2011 roku została wydana pierwsza płyta "Herd Of Instinct", dwa lata później w 2013 "Conjure" a w 2016 w zmienionym juz składzie, ale nadal pod wodzą Marka Cooka "Manifestation".
Powiem tak - jak włączysz tak nie przerwiesz. Jeśli boisz się, ze następne nagranie nie będzie już tak dobre jak słuchane - szybko przekonasz się, że niepotrzebnie. 
Jakaż to jest dobra muzyka! Wspaniała mieszanka nie tylko rocka i jazzu, ale tez ambientu, elektroniki, awangardy i psychodelii.
Nagrania świetnie balansują pomiędzy łagodnym a agresywnym klimatem. Albumy składają się z wielu nagrań w zakresie kilku minut, ale wszystko do siebie idealnie pasuje.
Strumień muzyki naturalnie zawija do kolejnych portów, spowitych osobliwa, tajemnicza atmosferą.
Muzycy jakby rzeczywiście instynktownie obierają kierunek w którym podążają, nie unikają w trakcie nagrania gwałtowniejszych skrętów i penetrowania nowych obszarów. A Ty się przemieszczasz z nimi wygodnie, pełen zaciekawienia, doświadczając solidnego prog-rzemiosła. 

Krzysztof

progjazda.jpg
prelegenci

JESTEŚMY JUŻ PO LITERCE "T", T PRZEDZE WSZYSTKIM WYBRZMIAŁO JAK TOOL.

OTO PŁYTY LAUREATKI NA TĘ WŁAŚNIE LITERĘ:  

Plebiscyt ma miejsce na forum grupy i jego celem jest wybór najlepszych płyt wszech czasów, odbywa się to dwuetapowo - najpierw członkowie grupy zgłaszają propozycje płyt wykonawców rocka progresywnego na określoną literę alfabetu a później w ankiecie oddają głos. Podział na literki jest tylko instrumentem pozwalającym zabawę poprowadzić przez dłuższy okres czasu ... zwyciężą płyty które uzyskają największą ilość głosów. Po każdej edycji jest uaktualniana nasza witryna w taki sposób że zdobią ją okładki najlepszych płyt na daną chwilę wraz z podaniem ilości głosów. Na koniec witryna zyska finałowe zdjęcie, które zagości na stałe.

PLEBISCYT 40 PŁYT/OKŁADEK WSZECH CZASÓW

tool lateralus.jpg
tool aenima.png
Talk Talk The Colour.jpg

1. TOOL "Lateralus"

2. TOOL "Aenima"

3. TALK TALK  

"The Colour  Of Spring""

NAJWAŻNIEJSZE CYKLICZNE

WYDARZENIA W GRUPIE RMP

Nasze cykliczne bloki tematyczne, które są albo prezentacją autorską osób będących członkami grupy, albo całodzienną zabawą muzyczną, w której mogą brać udział wszyscy chętni. Oprócz tego normalnie postujemy każdego dnia na dowolne tematy. 

baner cykle RMP.jpg

STREFA WYWIADÓW

WYWIAD Z MUZYKIEM WOJCIECH PIELUŻEK-1.png
WYWIAD Z MUZYKIEM WOJCIECH PIELUŻEK-2.png

ARCHIWUM

WYWIAD Z MUZYKIEM KRZYSZTOF LEPIARCZYK-1.png
WYWIAD Z MUZYKIEM KRZYSZTOF LEPIARCZYK-2.png
WYWIAD Z MUZYKIEM WOJCIECH CIURAJ -1.png
WYWIAD Z MUZYKIEM WOJCIECH CIURAJ -2.png
WYWIAD Z MUZYKIEM MATEUSZ JAGIEŁŁO-1.png
WYWIAD Z MUZYKIEM MATEUSZ JAGIEŁŁO-2.png
ANDRZEJ BIELAS-1.png
ANDRZEJ BIELAS-2.png
bottom of page